УЗД черевної порожнини — що це і як підготуватися до УЗД черевної порожнини

Дослідження за допомогою ультразвуку, виконане на якісному діагностичному обладнанні, дає можливість для педантичного лікарського огляду печінки, нирок, селезінки і сечового міхура. Аналіз розмірів і форми, структури і розташування органів знаходяться всередині допоможе вчасно визначити наявні відхилення від норми і призначити ефективне лікування. Висока результативність, доступність, швидкість виконання (15-20 хвилин), безболісність дозволяють радити такий спосіб для загального дослідження як дорослих, так і дітей.
Показання до УЗД органів порожнини живота
Показаннями до проведення УЗД порожнини живота вважаються:
- болі в області живота або в правому підребер’ї;
- дуже висока освіта газу (метеоризм);
- почуття надмірної наповненості шлунка після прийому їжі;
- відчуття гіркоти у роті;
- підозри на існування аномалій відповідних органів;
- підозри на пухлинні утворення;
- цукровий діабет;
- отримані травми живота;
- хронічні захворювання травних органів.
УЗД органів черевної порожнини обов’язково робиться також в процесі підготовки до операцій на органах порожнини живота.
Коли наказують
У УЗД порожнини живота є безперечні переваги перед більшістю видів дослідження. Дана процедура абсолютно безболісна і не несе шкоди здоров’ю, тому її наказують навіть для немовлят відразу ж після народження. За допомогою неї можна помітити проблеми не тільки в цікавому органі, але також і в сусідніх зонах. До того ж дану методику можна безпечно повторити достатню кількість разів без кордонів і вимушених інтервалів.
На цей тип дослідження можуть направляти як вузькі фахівці, так і доктора загальної практики. Дуже часто направлення на подібну перевірку надають:
- терапевти або сімейні лікарі;
- педіатр;
- гастроентеролог;
- уролог;
- андрологи;
- гінеколог;
- онкологи та ін.
Які органи помітні при УЗД порожнини живота
Черевна порожнина зверху вичерпується діафрагмою, дорсально розміщений м’язовий корсет спини і хребетний стовп, в передній частині-м’язи живота, знизу-кістки таза і м’язи. Внутрішня оболонка порожнини живота представлена очеревиною з безліччю закінчень нервів. За власною будовою вона складається з вісцерального і парієтального листків, які переходять один в одного. Вісцеральний листок очеревини покриває жовчний міхур, печінку, селезінку, підшлункову залозу і частково шлунок.
На підставі зображення, отриманого за допомогою УЗД порожнини живота, можливо отримати дані про:
- печінка;
- селезінка;
- нирка;
- підшлунковій залозі;
- жовчному міхурі;
- жовчних протоках;
- кровоносних і лімфатичних судинах.
Не звертаючи уваги на те, що нирки анатомічно відносяться до заочеревинного простору, в основному, їх обследуют з органами порожнини живота.
Щодо шлунка і кишечника, їх діагностика за допомогою УЗД вважається, в безлічі випадків, недоцільною. А справа вся в тому, що хвилі ультразвуку не можуть в достатній мірі візуалізувати пустотілі органи. Втім в певних випадках, замість проведення фіброгастродуоденоскопії або колоноскопії, доктор може оглянути шлунок і кишечник за допомогою УЗД-датчика.

Підготовка до УЗД порожнини живота
Що необхідно зробити перед самою процедурою
Від їжі потрібно відмовитися за 8 годин до УЗД, а останній прийом їжі не повинен в себе включати м’ясні та рибні страви. Якщо була вказівка лікаря, то одночасно з цим прийміть вугілля активоване в звичайній дозуванні за власною вагою.
Конкретно перед оглядом не можна пити воду, курити і пити лікарські препарати.
Якщо ви не так давно проводили ендоскопію шлунка або прямої кишки, обов’язково попередьте лікарі. Можливо, він дасть вам необхідні рекомендації з підготовки.
Вказівки лікарів, про те, як приготуватися до УЗД печінки і підшлункової, шлунка з селезінкою і жовчного міхура, схожі:
- Триматися дієти, що виключає жирну і газообразующую їжу, протягом 72 годин до дослідження;
- Відмовитися від їжі і води за вісім годин до УЗД;
- Приймати тільки дозволені доктором ліки;
- Утриматися від жуйки і куріння в день дослідження.
Продукти, що підвищують утворення газу і заборонені перед УЗД
- Кілька діб до дослідження пацієнт повинен триматися щадить нейтральної дієти, остерігатися переїдання. Необхідно прибрати з споживаної їжі продукти, що стимулюють дуже високе утворення газу в кишечнику: бобові, капусту, здобу, солодкі і газовані напої, свіже молоко без термічної обробки, кисломолочні продукти, фрукти з дуже високим вмістом цукрів. Кишкові гази можуть спотворити результат УЗД порожнини живота.
- Якщо легка дієта не приносить хорошого результату, і в кишечнику накопичуються гази, рекомендується прийом ентеросорбентів або ферментних препаратів, що зменшують утворення газу.
- Пацієнтам, що страждають запорами, в переддень дослідження потрібно спорожнити кишечник. Для цього можна застосовувати проносні засоби або поставити очисну клізму.
- Інтервал часу між останнім прийомом їжі і УЗ-дослідженням повинен бути не менше 6-8 годин, а якщо доктор ставить за мету обстеження стану печінки або черевної аорти, то 8-12 годин. Дослідження проходить строго на голодний шлунок: після їжі активізується перистальтика кишечника, що зменшує інформативність діагностики. Певне послаблення в обмеженні прийому їжі робиться хворим на цукровий діабет, вагітним жінкам. Цим категоріям пацієнтів можна з’їсти вранці кілька сухариків і випити солодкий чай. Якщо УЗД намічено дитині, який знаходиться на грудному вигодовуванні, процедуру потрібно провести не раніше, ніж через 3 години після останнього годування. Для малюків у віці 1-3 роки рекомендований перерву в прийомі їжі перед УЗД повинен становити не менше 5 годин.
- Якщо пацієнт повинен систематично приймати ліки (антигіпертензивні засоби, глюкокортикостероїди, статини і т.д.), потрібно сказати про це лікаря.
- За годину до УЗД потрібно відмовитися від куріння. Нікотин і смоли викликають спазмування органів шлунково кишкового тракту, що може погано вплинути на інформативність діагностики.
- Проведені напередодні до УЗД порожнини живота рентгенологічні дослідження з контрастуванням можуть в значній мірі спотворити результати. Перерва між дослідженнями повинна бути як мінімум кілька днів.

На певний період часу підготовки потрібно прибрати з харчування прийом гострого, смаженого і копченого. Нижче наведено список продуктів, що допомагають кишковому газоутворення:
- горох та інші бобові;
- газовані напої;
- кисломолочні продукти;
- солодощі та хлібобулочні вироби;
- чорний і хліб з жита;
- молоко;
- овочі в сирому вигляді і фрукти;
- кава та інші напої з кофеїном;
- спиртні напої;
- м’ясо і риба-жирні сорти.
Описаний розпорядок прийняття їжі потрібно дотримуватися протягом всіх трьох днів до вечора перед УЗД органів порожнини живота, якщо обстеження намічено на ранок. Потрібно в цей день є легкі продукти, зовсім недоїдати за один день до процедури не можна. Якщо години прийому після 15:00 наступного дня, о 8-10 годині ранку дозволяється прийом мінімальної кількості легкої їжі.