Сарай своїми руками як побудувати покрокова інструкція

Сарай своїми руками як побудувати покрокова інструкція

дерев’яний сарай власними руками

сарай — необхідна споруда в побуті. Він застосовується для зберігання інвентарю для роботи в саду, дров, невеликий техніки, а при деяких доопрацювань в приміщенні можна влаштувати майстерню, лазню, добротний курник або крільчатник. Про те, як побудувати сарай власними руками, ми розповімо в цій статті.

Як підібрати місце

Для розміщення господарських будівель на ділянці розроблені спеціалізовані містобудівні та санітарні нормативи. Вони беруть до уваги специфіку застосування приміщення і її вплив на навколишнє середовище.
Під час вибору місця потрібно дотримуватися ці поради, щоб потім не виникли конфлікти з сусідами. Якщо в сараї НЕ передбачається ростити тварин, від межі потрібно відійти не менше 1 м.
Набагато суворіше нормативи щодо приміщень для живності:

 • 4 м від паркану;
 • 12-15 м від будинку для житла;
 • 20 м від джерела води для пиття.

сарай повинен бути зручно розміщений по відношенню до будинку і в’їзду для машини, не перегороджувати шлях переміщення ділянкою. Можна поставити споруду з боку півночі володіння, щоб убезпечити територію від холодних вітрів і не створювати додаткову тінь.
Не забувайте про протипожежний розрив, який становить:

 • для будівель з дерева — 15-18 м;
 • для будівель з слабогорючих матеріалів з перекриттями з дерева — 9-12 м;
 • для споруд з бетону, цегли та інших стійких до вогню матеріалів — 6-8 м.

При цьому беруться до уваги відстані не тільки між своїми, а й сусідськими будівлями.

Технології та матеріали

В основному, господарі дачних або земельних ділянок знаходяться в особистому користуванні не готові витрачати великий бюджет на будівництво сараю, завдяки цьому для застосовуються звичайні технології та економні матеріали.

Дуже часто господарська будівля будується:

 • каркасних способом з деревини або деревоматеріалов;
 • з блоків зроблених з бетону або цегли.

сарай може бути окремо стоять або ОБ’ЄДНАНА з гаражним приміщенням, лазнею, іншими будівлями. Прибудова з одного боку дає можливість зберегти матеріали, з другої — налагоджує ряд обмежень. Не можна послаблювати грунт поруч з основою існуючого будови, зменшувати несучу здатність перекриттів і стін.

каркасний сарай

Плюси такої технології — велика швидкість збірки і економність матеріалів. На першій стадії збирають каркас, потім проходить утеплення і обшивка. Може бути варіант «холодної» споруди без теплової ізоляції, щоб зберігати інвентар або містити зростаючі дуже швидко види живності в теплий сезон.

Для будівництва застосовуються:

 • брус, дошка, рейка;
 • OSB;
 • фанера стійка до вологи;
 • вагонка;
 • утеплювачі — мінвата, спінений пластик, пінополістирол.

Каркасна господарська будівля не вимагає потужного фундаменту. Потрібно тільки встановити стовпи з бетону або встановити гвинтові металеві палі.

Фундамент сарая на цегляних стовпчиках
Каркас можна зробити не тільки з деревини, а й металу, а потім обшити його матеріалами листового типу і утеплити. Подібний варіант підійде для тих, хто володіє інверторним апаратом.

Каркас з металу сараю
Для оздоблювальних робіт каркасного сараю можна витратити залишки після будівельних робіт будинку, альтанки, огорожі. Повсюдно застосовується фарбування, обшивка сайдингом, вагонкою, профільним листом і т.д.

Всю деревину заздалегідь необхідно обробити антисептичними засобами і антипіренами. Це попередить гниття і швидке загоряння дощок, збільшить термін служби господарські будівлі.

сарай з блоків або цегли

Плюси подібних будівель — всесезонне застосування. Для будівництва використовуються блоки з пористого бетону (пінобетонного блоку, шлакобетону, керамзиту, газоблоку) з малою теплопровідністю, завдяки цьому стіни сараю чудово бережуть тепло.

З поганих якостей — необхідність в міцному фундаменті (стрічковому, плитному), висока складність і матеріаломісткість. Крім цього капітальний сарай Відповідно до закону підлягає реєстрації, що передбачає позачергові витрати на оформлення та податки.

Все таки, блокові або споруди з цегли досить затребувані. Вони досить довговічніше і міцніше каркасних, не бояться вологи (при відповідній обробці з зовнішньої сторони) і вогню.

Креслення і схеми сараїв

Щоб організувати правильно будівництво, необхідно створити точний план і скласти креслення або схему сараю. Їх виконують у масштабі, вказують розміри, розкладку матеріалів, вирішення ключових вузлів.

Креслення сараю з односкаткой
Непогано б при розробленні креслення передбачати розміри блоків, листових і мірних виробів. Це допоможе застосовувати будматеріали без залишків.

Планування необхідно розрахувати заздалегідь — визначити площу приміщень, ідеальне кількість і розташування отворів, розрахувати варіанти подальшої перепланування. Для майстерні або утримання птиці джерело природного світла необхідний обов’язково.

Схема каркасного сараю на стовпчастих фундаменті

як побудувати сарай власними руками: докладна інструкція

Будівництво проводиться поетапно:

 • підготовка;
 • розмітка;
 • фундаментне пристрій;
 • стіновий монтаж;
 • укладка перекриттів, покрівлі;
 • віконна установка і дверей;
 • підведення комунікацій;
 • обробка.

підготовка

Перед початком будівництва майданчик необхідно розчистити і вирівняти. Грунт з чорноземом зняти на глибину 30 см, вивезти в сад або на грядки.

Закуплені матеріали скласти неподалік. Дерево, утеплювачі і інструменти не повинні намокнути, завдяки цьому їх кладуть під навіс або припускають укриття від дощу плівкою, брезентом.
Важливо дотримуватися заходів електричної безпеки, не залишати у відкритому доступі для тварин або дітей підключене устаткування. Джерело струму повинен бути заземлений і захищений від проникнення води.

розмітка

Для размечіванія фундаменту знадобляться кілки, шнур, рулетка і інструмент для відкладання прямого кута. Великий кутник можна зробити самому, спираючись на знаннях теореми Піфагора — за допомогою цвяхів або саморезов з’єднуються 3 рейки, довжини яких доповнюють один одного як 3: 4: 5.

Спочатку розмічається довга сторона сараю, забиваються 2 кілочка, натягується шнур. Потім прикладається рейковий кутник, по другому його боці відкладається ширина приміщення.

Розмітка робиться з прив’язкою або до стіни (внутрішньої або зовнішньої), або до осей будівлі (як в професійному будівництві). Головне — правильно перенести цю прив’язку з робочого креслення на натуру, інакше фактичні розміри не будуть підходити проектним.

Для размечіванія великих сараїв необхідна більша точність, завдяки цьому правильно використовувати теодоліт. За допомогою такого приладу з однієї точки стояння можна знайти всі кути будівлі.

В процесі розмітки рекомендується зробити обноску — винос ліній розмітки за кордону котловану. Для цього за межами будівлі для кожної осі ставляться по 2 пристрої з рейок з поперечиною, в які забивається цвях або закручується шуруп. За ним натягується шнур. Його можна прибрати на період робіт з землею, а потім відновити.

фундамент

Вибір конструкції підстави по-перше залежить від навантажень:

 • для важких стін з бетону застосовуються стрічкові малозаглубленние фундаменти;
 • для легких будівель за каркасною технологією — пальові або стовпчасті;
 • фундамент-плита універсальний, з’єднує основу для будівництва будівлі та підлоги.

Беруться до уваги також грунтові умови. На влагоемких рухливих грунтах (глина, глинисті грунти) найкраще застосовувати стрічкові конструкції. Стовпчасті в результаті морозного обдимання можуть перекоситись завалитися. На сухих ґрунтах з невисоким УГВ обмежень по вибору фундаменту немає.

Фундамент на стрічкової основі

Підстава подібного варіанту можна застосовувати на всіх типах грунтів, включаючи глину і глинистий грунт. Як виняток можуть бути болотисті грунту або торфовища.
Для монтажу стрічкового залізобетонного фундаменту потрібно:

 • щебінь;
 • пісок;
 • цемент;
 • арматура;
 • дошки для опалубки;
 • плівка гідроізоляційна.

 1. На розміченій майданчику за розмірами сараю вирити траншею глибиною 50-60 см шириною 30-40 см.
 2. Насипати на дно щебінь з піском шаром 10-15 см, затрамбувати.
 3. Встановити дощату опалубку, розкріпити по довжині для захисту від деформації.

 • Укласти всередину плівку.
 • Виставити каркас з арматури з таким розрахунком, щоб товщина бетону від металу до поверхні конструкції становила не менше 50 мм.
 • Залити рівномірно бетоном, ущільнюючи металевою трубою або прутом.
 • Зверху накрити плівкою для збереження вологи.
 • Почекати 2-3 дня, іноді поливаючи фундамент з лійки або шланга.
 • Стрічкове підстава може бути не тільки монолітним, але і збірним. Для його пристрою цегла червоного кольору або блоки з важкого бетону лягають в траншею на шар худого бетону по щебенево-піщаної подушці. Для згуртовування кладки застосовується армування сіткою-мак. Шви необхідно щільно заповнювати розчином, порожнечі не допускаються.
  якщо сарай буде каркасних, в фундамент при установці через кожні 1-1,5 м опускають шпильки, різьблення яких необхідно обмотати папером або за допомогою плівки. Потім на них сідає і фіксується брус обв’язки знизу.

  Стовпчастий

  Окремо стоять опори можна зробити з блоків, цегли, азбоцементних або труб з пластику з подальшою заливкою їх порожнечі бетоном.

  Для класичних стовпчиків з цегли або блоків потрібно:

  1. Вирити ями 40хсорок сантиметрів глибиною 50 см в кутах сараю, через кожні 1,2-1,5 м уздовж периметра, в місцях перетинання стін і установки перегородок.
  2. Насипати пісок шаром 10-15 см, затрамбувати. Можна пролити водою.
  3. Викласти стовпи на висоту 50-60 см.
  4. Обмазати фундамент гідроізоляційної мастикою, укласти зверху «квадратики» з рулонного покрівельного матеріалу.
  5. Засипати пазухи, ущільнити.

  Порядок дій під час використання труб в якості опалубки незнімної:

  1. Пробурити свердловини на глибину 0,7-1,2 м.
  2. Насипати щебінь висотою 10 см, ущільнити.
  3. Встановити трубу вертикально, закріпити.
  4. Всередину помістити 3-4 стержня арматури.
  5. забетонувати.

  Пластикова труба повинна бути морозостійкою, наприклад, каналізаційна для робіт які проводяться зовні. Найменший діаметр — 150 мм.

  свайний

  Це різновид фундаменту на стовпах, де в якості опор застосовуються:

  • Стрижні зі сталі з загостреним кінцем і лопатями. Їх встановлюють шляхом вкручування в грунт за допомогою ручного важеля або механізованої установки.
  • Забивні металеві анкерні болти. Ставляться вдавленням або забиванням спеціальним ударним обладнанням.
  • Палі з монолітного бетону — технологія дуже схожа на пристрій стовпчиків з труб, але пробурену яму відразу наповнюють бетоном. На сухих пористих ґрунтах використовують вистилання свердловини гідроізоляцією. Вона оберігає бетон від зневоднення.

  Верхівки паль після завершення монтажу зрізаються горизонтально. Зверху фіксуються металеві оголовки для укладання балок обв’язки знизу.

  Як зробити сарай власними руками без фундаменту

  Зовсім маленьке приміщення можна побудувати без капітального фундаменту двома варіантами:

  • Як опори застосовуються каркасні стійки, закопані на глибину не менше 80 см.
  • На рівне щільне підставу, наприклад, затрамбувати майданчик, лягають блоки з бетону або поребрики.

  Зверху ставиться каркасна коробка. Її площа не повинна перевищувати 20 м ?, а висота — 2,5 м. Споруда такого типу легка, при цьому володіє невеликою парусністю і цілком швидше за все прослужить кілька сезонів.

  Монтаж каркаса сараю поетапно: докладна інструкція

  Дуже відповідальна частина будівництва — збірка каркаса. Все лісоматеріали заздалегідь обробляються просоченнями і сушаться.
  Основні каркасні елементи:

  • стійки;
  • верхня і нижня обв’язка;
  • ригелі, перемички;
  • укосіни.

  Для зчеплення застосовуються саморізи, цвяхи, куточки, накладки, спайдерні кріплення, скоби, хомути, клей для дерева.
  Монтаж можна проводити 2 способами:

  • цілими секціями, які зібрані у горизонтальному положенні (метод платформи);
  • поступово ставити обв’язку, стійки і т.д.

  Перший спосіб самий технологічний, недаремно він використовується для будівництва будинків і інших досить великих об’єктів. Однак для установки цілої частини в вертикальне положення і її закріплення потрібна допомога кількох людей, що не завжди можливо. Одному або двом майстрам набагато легше робити монтаж поступово.
  Етапи попеременной складання каркаса:

   Укласти на сам фундамент гідроізоляційний бар’єр.

  Обв’язувальний брус встановити на підставу фундаменту, зафіксувати за допомогою шпильок з гайками.

  Укласти бруси і базовий підлогу. Так буде більш зручна працювати.

  Встановити стійки з кроком 60 см (під укладку матеріалу для утеплення). Якщо теплова ізоляція не застосовується, яку можна зробити більше до 1 м.

  Поліпшити кути укосинами або сталевий перфорованої смугою.

  Встановити верхню обв’язку.

 • В отворах зафіксувати настеленние на ребро дошки.
 • Встановити віконні і рами для дверей.
 • провести комунікації.
 • Обшити спорудження матеріалами для обробки, провести захисну обробку.
 • Багатьом цікаво, чи знадобляться укосіни, якщо каркасний сарай обшивається Орієнтовано-стружкові плити або фанерою. В даному варіанті технологія допускає не використовувати посилення укосинами, оскільки листи надають конструкції жорсткість відразу в 2 площинах.

  пристрій даху

  Після того як провели монтажні роботи каркаса приступаємо до перекриття та покрівлі, яка дуже часто буває односхилим або двосхилим. Це найпростіші для виконання і дуже функціональні конструкції.

  односхила

  Для пристрою такого варіанту одна зі стін повинна бути вище протилежного. Як мауерлата виступає брус верхньої обв’язки. Кроквяні ноги лягають з кроком 0,8-1,2 м, по ним — каркасна рама з дошки-дюймовку.

  Відстань між дошками обрешітки приймається все залежить від виду матеріалу для покрівлі. Для металевої черепиці це 35-40 см, для гнучкої черепиці або бітумного шиферу не більш 2-3 см. Можна замість обрешітки укласти суцільний настил з орієнтовано стружкових плит.

  двосхилий

  Більш складна у виготовленні, однак на відміну з односхилим краще протистоїть навантаженням вітру. До того ж простір під покрівлею можна застосовувати як горищний поверх.

  Кроквяні ноги лягають з ухилом до 45 ° і з’єднуються в конику за допомогою дерев’яних накладок, врубувань або металевого кріплення. До мауерлату система може кріпитися також врубкой з додатковим механічним кріпленням або виключно на куточки зроблені зі сталі.

  висновок

  сарай власними руками — це можливість заощадити на будівництві нескладного, але такого необхідного в побуті об’єкта. Щоб він був зручним і довговічним, потрібно закласти надійний фундамент, обробити деревину від гниття і неухильно виконувати технологію монтажу.

  Каркас Просто і швидко!! сарай власними руками.

  САРАЙ | Господарський блок власними руками | №1. Перекриття з дерева

  Каркас ШВИДКО і ПРОСТО!! сарай своїми руками.

  САРАЙ | Хозблок своїми руками | №1. Дерев’яне перекриття